Obliczanie śladu węglowego organizacji produktu
KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z OBLICZANIA ŚLADU WĘGLOWEGO:
- uzyskanie wiedzy na temat wielkości emisji powstających w wyniku działalności przedsiębiorstwa umożliwia wdrożenie planu dekarbonizacji.
- redukcja kosztów, w tym: energia, paliwo, wydatki na podróże, materiały biurowe i surowce oraz optymalizować procesy i zwiększać efektywność.
- poprawa wizerunku na tle konkurencji, zarówno wśród klientów, partnerów i dostawców. Określenie swojej pozycji względem konkurencji.
- często wymagane do pozyskania kapitału oraz dotacji
- przygotowanie do nadchodzących zmian prawnych.
- spełnienie kryterium w przetargach zachodnich kontrahentów.
- wskaźnik oceny konkurencyjności rynkowej
- raportowanie do CDP (największy obecnie zbiór danych w zakresie środowiskowym przedsiębiorstw z ponad 90 krajów)
- element raportów niefinansowych dużych spółek będących jednostkami zainteresowania i interesu publicznego (od 11.01.2017 roku w Polsce na podstawie dyrektywy PE i RE 2014/95/UE).
- CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspieranie działań marketingowych, handlowych i PR’owych.
- element znakowania i wyróżnienia produktów. KE planuje wprowadzenie obowiązkowego znakowania produktów pod względem ich wpływu na klimat
- wyliczanie podatku węglowego, ET ETS
METODY WYLICZANIA ŚLADU WĘGLOWEGO TO:
- LCA: Międzynarodowy Komitet Normalizacyjny w normach z serii ISO 14064-1 oraz ISO 14067
- PAS 2050: opracowana przez British Standards Institute. Jest to pierwsza powszechnie stosowana metoda ma świecie. Stworzona na potrzeby obliczania śladu węglowego produktów – najczęściej stosowana w tym zakresie.
- WRI Greenhouse Gas Protocol (GHG) Protocol – zestaw narzędzi i praktyk dla firm i organizacji z wielu sektorów. Obecnie najczęściej stosowana metoda obliczania śladu węglowego organizacji.